HP Switch SNMP Ayarları

Merhaba, HP Web Yönetilebilir Switch üzerinden SNMP Kurulumunu yapıp neler yapabileceğiniz hakkında bilgi içeren bir makale hazırlamaya çalışacağım. HP Switch diğer Switch cihazlarına göre yönetimi ve kullanımı daha kolay bir Switch cihazıdır ve Web Arayüzü sayesinde yapmanız gereken işlemleri kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

HP Switch SNMP Özelliği

HP Switch üzerinde SNMPv1, SNMPv2, SNMPv3 versiyonları bulunmaktadır.Bu versiyonlar üzerinden dilediğinizi aktif edip kurulum ve ayarları yapıp kullanmaya başlayabilirsiniz.

SNMPv1: Basitleştirilmiş verileri göndermeye yarar.

SNMPv2: Veri gönderimi ve toplu veri gönderimi yapılmasını sağlar.

SNMPv3: Aslında V3 versiyonu ile V2 arasında veri gönderiminde farklılık bulunmamaktadır lakin “Authentication” ile daha güvenli bir biçimde veri gönderimi yapar ve V2, V1 sürümlerinde olan açıklar V3 sürümünde kapatılmıştır.

Üç versiyon arasında ki fark yukarıda ki belirttiğim gibidir. Benim kişisel olarak tercihim SNMPv2 versiyonudur lakin V3 versiyonun da güvenlik açıkları da kapatıldığı hakkında bilgi bulunmaktadır bu sebepten dolayı sizlere V3 versiyonunu kullanmanızı öneririm.

SNMP’nin Kullanımı Ve Kullanım Alanları

SNMP’nin asıl amacı büyük ve takip edilmesi zor olan internet ağlarının uzaktan tek bir monitör den izlenip kontrol altında tutulmasıdır. SNMP genel olarak kişisel ağlardan ziyade kurumsal ve birden fazla Switch, Router’e sahip olan firma/kuruluşlar tarafından tercih edilmektedir.

 

TRAP: Yönetilen ağ üzerinde planlanmamış bir şekilde gelişme yaşandığı zaman bu durumu yöneticilere bildiren işlem türüdür.

SET: Yönetilen network üzerinde bulunan bir değeri/veriyi değiştirmek için kullanılan komuttur.

GET: Ağ üzerinde bulunan verileri elde etmek için kullanılan veri türüdür.

GETNEXT: Veriden sonra ki veriyi değiştirmek için kullanılan veri komutudur.

V2 ve V3 sürümünde gelen iki özellik

INFORM: Inform sistemi diğer yönetim sistemleri üzerinden bilgi almak amacı ile kullanılmaktadır.

GETBULK: Sistem üzerinden gönderilen (Big DATA) Büyük verileri sağlıklı bir şekilde almak için kullanılmaktadır Getbulk sayesinde aynı anda birden fazla tabloya sağlıklı bir şekilde veri alınabilmektedir.

HP Switch Web Arayüzü Üzerinden SNMP Aktif Etmek

İlk önce yapmamız gereken HP Switch cihazımızın Web Arayüzüne giriş yapmaktır. https://ıpadresi/ olarak erişim sağlayabilirsiniz.

hp switch web arayuzu login - HP Switch SNMP Ayarları

Evet şimdi Switch cihazımıza giriş yaptığımıza göre ayarları yapacağımız bölüme giriş yapabiliriz. Sol Menü Üzerinden Device → SNMP kısmına giriş yapıyoruz.

hp switch web arayuzu device snmp - HP Switch SNMP Ayarları

Şimdi ise SNMP bölümüne giriş yaptığımız da karşımıza SNMP Versiyonlarının olduğu alan çıkacak buradan kullanmak istediğimiz versiyonu seçebiliriz.

hp switch web arayuzu snmp aktif etme - HP Switch SNMP Ayarları

Doldurmanız gereken alanların açıklamalarını da yazalım.

SNMP: Enable (Aktif Ediyoruz.)

Local Engine ID: Buraya 64 karaktere kadar bir şifreli ID girmenizi öneririm. SNMP çalışırken kullandığı ID olacak.

Maximum Packet Size: SNMP’nin maksimum anlık olarak gönderebileceği paket değeridir. Tavsiyem Default olarak 1500 bırakmanızdır.

Contact: Buraya firma isminizi veyahutta Ad Soyad koyabilirsiniz.

Location: Switch Cihazınızın bulunduğu konum (Örn: Türkiye/İzmir)

SNMP Versiyon: Daha önce de makalenin üst kısımlarında bahsetmiştim, HP Switch üzerinde SNMP v1, v2, v3 versiyonları bulunmaktadır. Hangi verisyonu kullanmak istiyorsanız buradan seçebilirsiniz.

Bu kısmı doldurduktan sonra cihazımız da SNMP aktif olacaktır.

 

 

Not: Sadece SNMP nasıl aktif edilir bunu gösterdik, SNMP üzerinden veriyi PRTG gibi bir sisteme çekmek istiyorsanız Community kısmından da Read Only şeklinde bir Community Name oluşturmanız gerekmektedir.

Pritunl VPN Nedir Ve Nasıl Kurulur?

Merhaba yıllarca OpenVPN kullandıktan sonra Github üzerinde dolaşırken rastlaştığım bir VPN sistemini sizlere tanıtmak istiyorum. Sizlere bu makale de Pritunl VPN Nedir? ve Pritunl VPN Nasıl Kurulur? Konuları hakkında bilgi vermek istiyorum.

Öncelikle Pritunl ile nasıl tanıştığımdan bahsedeceğim sizlere, şuan da çalıştığım firma da bir VPN sunucusuna ihtiyacımız oldu ve bu işi en az maaliyetle çözmek istedik ilk başta OpenVPN kullanmayı düşündük lakin OpenVPN’de her bir çalışan için ayrı ayrı kullanıcı açmak istesek lisans almamız gerekecekti ve maaliyet olarak ciddi rakamlara ulaşacaktık bu sebepten dolayı “Open Source” bir VPN yazılımı aramaya başladık bu sıra da da Github üzerinden bir proje için araştırmalar yapıyordum rast gele gezerken Pritunl VPN isimli bir uygulamaya rastladım. Tabi açık kaynak kodlu ve ücretsiz olduğunu gördüğüm için hemen bir tane Centos 7 sunucu kurdum Pritunl kurulumuna başladım kurulumu yaparken herhangi bir takılacak alan görmedim kurulumu oldukça basit bir şekilde yapmanız için tüm gerekli şeyleri düşünmüş kendileri ve kurduk daha sonra bir kaç pentest yaptıktan sonra kullanmaya başladık. Şuan da 7 Aydır Pritunl kullanıyoruz aktif 15 kadar kullanıcımız var ve 50-100mbps arası hat kullanımı var anlık olarak herhangi bir problem yaşamadan kullanıyoruz. Eğer kurumsal veyahutta bireysel kullanım için VPN sistemi arıyorsanız size tavsiyem Pritunl kullanabilirsiniz, neyse lafı uzatmadan kurulumu anlatmaya başlayayım.

Pritunl Özelliklerinden Bahsedelim

Pritunl’in içerisinde birden fazla sunucu, firma, kullanıcı barındırmanız mümkündür. Pritunl’in ana sayfasından bir resmi alt kısımda sizinle paylaşıyorum grafik arayüzü sayesinde tüm işlemlerinizi SSH’a ihtiyaç duymadan Web üzerinden gerçekleştirebiliyorsunuz.

pritunl anasayfa 1024x517 - Pritunl VPN Nedir Ve Nasıl Kurulur?

Pritunl’in kendine ait Clienti mevcut bu Clientten de ekran görüntüsünü sizinle alt kısımda paylaşacağım Pritunl’de her çalışan/birey için ayrı ayrı kullanıcı hesabı açıp limitlendirme yapabiliyorsunuz ve güvenlik için Two-Step Authentication modülünü aktif edebiliyorsunuz.

pritunl user 1024x704 - Pritunl VPN Nedir Ve Nasıl Kurulur?

Ek olarak Pritunl üzerinde birden fazla Virtual Network oluşturabilir, departmanlara göre local ip dağıtımı yapabilirsiniz.

pritunl server 1024x653 - Pritunl VPN Nedir Ve Nasıl Kurulur?

Pritunl Desteklediği Platformlar

Pritunl’e bağlanmak için Pritunl tarafından geliştirilen client’i indirmeniz gerekmektedir. Makale sonunda nereden indireceğiniz hakkında bilgi vereceğim. Pritunl Client bir çok işletim sistemi desteklemektedir. %100 Desteklediği platformları size listeleyeceğim.

  • macOS
  • Windows
  • Ubuntu
  • Apple IOS
  • Android
  • Chromebook
  • Ubiquiti UniFi

pritunl client - Pritunl VPN Nedir Ve Nasıl Kurulur?

Pritunl Sistem Gereksinimi

  • Centos 7 İşletim Sistemi
  • 512 MB Ram
  • 10 GB Disk

Centos 7 Pritunl Kurulumu

Öncelikle kuruluma başlamadan önce yapmanız gereken ilk işlem Selinux’u pasif konuma getirmektedir.

nano /etc/selinux/config

ile  /etc/selinux/config dosyasını açıyoruz ve SELINUX=enforcing kısmını SELINUX=disabled olarak değiştirip kaydediyoruz.

 

Şimdi ikinci adıma geçebiliriz, ikinci adımda ise MongoDB Repo kütüphanesini Centos’a tanıtacağız. Alt kısımda verdiğim kodu aynen SSH’e yazın.

sudo tee -a /etc/yum.repos.d/mongodb-org-3.4.repo << EOF
[mongodb-org-3.4]
name=MongoDB Repository
baseurl=https://repo.mongodb.org/yum/redhat/7/mongodb-org/3.4/x86_64/
gpgcheck=1
enabled=1
gpgkey=https://www.mongodb.org/static/pgp/server-3.4.asc
EOF

Şimdi ise diğer bir Repo Kütüphanesi olan Pritunl Repo kütüphanesini Centos’a tanıtacağız.

sudo tee -a /etc/yum.repos.d/pritunl.repo << EOF
[pritunl]
name=Pritunl Repository
baseurl=https://repo.pritunl.com/stable/yum/centos/7/
gpgcheck=1
enabled=1
EOF

kurulum için gerekli REPO kütüphanelerini sistemimize ekledik artık kuruluma geçebiliriz alt kısımda yazacağım komutları tek tek alt alta SSH’a girin ve kurulum tamamlansın 🙂

sudo yum -y install epel-release
gpg --keyserver hkp://keyserver.ubuntu.com --recv-keys 7568D9BB55FF9E5287D586017AE645C0CF8E292A
gpg --armor --export 7568D9BB55FF9E5287D586017AE645C0CF8E292A > key.tmp; sudo rpm --import key.tmp; rm -f key.tmp
sudo yum -y install pritunl mongodb-org
sudo systemctl start mongod pritunl
sudo systemctl enable mongod pritunl

Ubuntu Otomatik Pritunl Kurulumu

Pritunl’in ubuntu üzerinde ki kurulumu oldukça basittir. Alt kısımda verdiğim kodları sırasıyla tek tek girerseniz kurulum başarılı bir şekilde olacaktır. Lakin stabil ve daha hızlı bir alt yapı için benim tercihim daima Pritunl için Centos 7 olmuştur.

#!/bin/bash
echo "deb http://repo.mongodb.org/apt/ubuntu xenial/mongodb-org/3.4 multiverse" > /etc/apt/sources.list.d/mongodb-org-3.4.list
echo "deb http://repo.pritunl.com/stable/apt xenial main" > /etc/apt/sources.list.d/pritunl.list
apt-key adv --keyserver hkp://keyserver.ubuntu.com --recv 0C49F3730359A14518585931BC711F9BA15703C6
apt-key adv --keyserver hkp://keyserver.ubuntu.com --recv 7568D9BB55FF9E5287D586017AE645C0CF8E292A
apt-get --assume-yes update
apt-get --assume-yes upgrade
apt-get --assume-yes install pritunl mongodb-org
systemctl start pritunl mongod
systemctl enable pritunl mongod

Pritunl Web Arayüzü

Pritunl kurulumu tamamlandıktan sonra SSH üzerinden yapmanız gereken hiç bir işlem bulunmamaktadır. Bundan sonra yapacağınız işlemleri Web paneli üzerinden yapabilirsiniz.
Web Arayüzü: http://ipadresiniz/ (İlk girişte Let’s Encrypt ile ücretsiz olarak SSL kurma imkanı sağlamaktadır.)

Kullanıcı adı: pritunl

Şifre: pritunl

 


Yararlı Linkler

Pritunl Dökümanı: docs.pritunl.com

Pritunl Resmi Sitesi: Pritunl.com

 

Not: Pritunl kurulumuna başlamadan önce kesin olarak iptables’in kapalı olduğundan emin olunuz, aksi taktir de kurulum da problemler yaşanabilir.