HP Switch SNMP Ayarları

Merhaba, HP Web Yönetilebilir Switch üzerinden SNMP Kurulumunu yapıp neler yapabileceğiniz hakkında bilgi içeren bir makale hazırlamaya çalışacağım. HP Switch diğer Switch cihazlarına göre yönetimi ve kullanımı daha kolay bir Switch cihazıdır ve Web Arayüzü sayesinde yapmanız gereken işlemleri kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

HP Switch SNMP Özelliği

HP Switch üzerinde SNMPv1, SNMPv2, SNMPv3 versiyonları bulunmaktadır.Bu versiyonlar üzerinden dilediğinizi aktif edip kurulum ve ayarları yapıp kullanmaya başlayabilirsiniz.

SNMPv1: Basitleştirilmiş verileri göndermeye yarar.

SNMPv2: Veri gönderimi ve toplu veri gönderimi yapılmasını sağlar.

SNMPv3: Aslında V3 versiyonu ile V2 arasında veri gönderiminde farklılık bulunmamaktadır lakin “Authentication” ile daha güvenli bir biçimde veri gönderimi yapar ve V2, V1 sürümlerinde olan açıklar V3 sürümünde kapatılmıştır.

Üç versiyon arasında ki fark yukarıda ki belirttiğim gibidir. Benim kişisel olarak tercihim SNMPv2 versiyonudur lakin V3 versiyonun da güvenlik açıkları da kapatıldığı hakkında bilgi bulunmaktadır bu sebepten dolayı sizlere V3 versiyonunu kullanmanızı öneririm.

SNMP’nin Kullanımı Ve Kullanım Alanları

SNMP’nin asıl amacı büyük ve takip edilmesi zor olan internet ağlarının uzaktan tek bir monitör den izlenip kontrol altında tutulmasıdır. SNMP genel olarak kişisel ağlardan ziyade kurumsal ve birden fazla Switch, Router’e sahip olan firma/kuruluşlar tarafından tercih edilmektedir.

 

TRAP: Yönetilen ağ üzerinde planlanmamış bir şekilde gelişme yaşandığı zaman bu durumu yöneticilere bildiren işlem türüdür.

SET: Yönetilen network üzerinde bulunan bir değeri/veriyi değiştirmek için kullanılan komuttur.

GET: Ağ üzerinde bulunan verileri elde etmek için kullanılan veri türüdür.

GETNEXT: Veriden sonra ki veriyi değiştirmek için kullanılan veri komutudur.

V2 ve V3 sürümünde gelen iki özellik

INFORM: Inform sistemi diğer yönetim sistemleri üzerinden bilgi almak amacı ile kullanılmaktadır.

GETBULK: Sistem üzerinden gönderilen (Big DATA) Büyük verileri sağlıklı bir şekilde almak için kullanılmaktadır Getbulk sayesinde aynı anda birden fazla tabloya sağlıklı bir şekilde veri alınabilmektedir.

HP Switch Web Arayüzü Üzerinden SNMP Aktif Etmek

İlk önce yapmamız gereken HP Switch cihazımızın Web Arayüzüne giriş yapmaktır. https://ıpadresi/ olarak erişim sağlayabilirsiniz.

hp switch web arayuzu login - HP Switch SNMP Ayarları

Evet şimdi Switch cihazımıza giriş yaptığımıza göre ayarları yapacağımız bölüme giriş yapabiliriz. Sol Menü Üzerinden Device → SNMP kısmına giriş yapıyoruz.

hp switch web arayuzu device snmp - HP Switch SNMP Ayarları

Şimdi ise SNMP bölümüne giriş yaptığımız da karşımıza SNMP Versiyonlarının olduğu alan çıkacak buradan kullanmak istediğimiz versiyonu seçebiliriz.

hp switch web arayuzu snmp aktif etme - HP Switch SNMP Ayarları

Doldurmanız gereken alanların açıklamalarını da yazalım.

SNMP: Enable (Aktif Ediyoruz.)

Local Engine ID: Buraya 64 karaktere kadar bir şifreli ID girmenizi öneririm. SNMP çalışırken kullandığı ID olacak.

Maximum Packet Size: SNMP’nin maksimum anlık olarak gönderebileceği paket değeridir. Tavsiyem Default olarak 1500 bırakmanızdır.

Contact: Buraya firma isminizi veyahutta Ad Soyad koyabilirsiniz.

Location: Switch Cihazınızın bulunduğu konum (Örn: Türkiye/İzmir)

SNMP Versiyon: Daha önce de makalenin üst kısımlarında bahsetmiştim, HP Switch üzerinde SNMP v1, v2, v3 versiyonları bulunmaktadır. Hangi verisyonu kullanmak istiyorsanız buradan seçebilirsiniz.

Bu kısmı doldurduktan sonra cihazımız da SNMP aktif olacaktır.

 

 

Not: Sadece SNMP nasıl aktif edilir bunu gösterdik, SNMP üzerinden veriyi PRTG gibi bir sisteme çekmek istiyorsanız Community kısmından da Read Only şeklinde bir Community Name oluşturmanız gerekmektedir.